Wydawca treści Wydawca treści

Burza

Co zrobić gdy złapie nas burza w lesie? Czy warto schować się pod drzewem, czy lepiej wyjść na otwarte pole? Sprawdź i pozostań bezpieczny bez względu na warunki!

Pogoda nieraz potrafi nas zaskoczyć. Wiadomym jest, że idąc na wycieczkę zawsze należy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, a najlepiej także rękawiczki, ponieważ w górach warunki i temperatura mogą się zmienić w przeciągu kilkunastu minut. Co jednak gdy zaskoczą nas pioruny?

Planując wyprawę przede wszystkim trzeba sprawdzić prognozę pogody. Jak najbardziej zachęcamy do wypoczynku w lesie, ale pamiętajmy - nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli zapowiada się burzowy dzień - lepiej zostać w domu.

Prognozy jednakże nie zawsze się sprawdzają... Gdy w lesie, w górach, zaskoczy nas burza, po pierwsze powinniśmy czym prędzej zacząć schodzić w dół. Im wyżej w górach się znajdujemy, tym większe niebezpieczeństwo nam grozi.

Należy także unikać zbiorników wodnych - absolutnie nie wolno się kąpać, najlepiej odejść nawet od wilgotnego mchu czy trawy.

Dodatkowo możemy pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów, które przyciągają wyładowania elektryczne, a także wyłączyć telefon komórkowy.

Jeśli jesteśmy głęboko w lesie i nie mamy możliwości w miarę szybko schronić się w samochodzie czy w domu, przyjmijmy pozycję żółwia: zwińmy się w kulkę, najlepiej na plecaku, tak, by nie dotykać bezpośrednio podłoża. To powinno nas uchronić przed porażeniem. Wtedy pozostaje nam spokojnie poczekać pogoda się uspokoi.