Asset Publisher Asset Publisher

Program „Zanocuj w lesie”

Strefa programu „Zanocuj w lesie”

Leśnictwa Kamieniecka Góra oraz Rozdroże

Nadleśnictwo Szklarska Poręba wyznaczyło specjalny obszar leśny i powierzchni blisko 670 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i surwiwalu mogą uprawiać tą formę aktywności bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Szklarska Poręba strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi, którzy chcą przenocować w lesie „na dziko”, bez specjalnej infrastruktury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie Bank Danych o Lasach  oraz z poziomu aplikacji Mbdl  Android lub iOS , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru.
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać – Na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba nie ma miejsc wyznaczonych do rozpalania ogniska.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym okresowym zakazem wstępu.
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
  5. Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje obligatoryjny zakaz wstępu.
  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków: szlak „…” zostaje czasowo zamknięty. Termin obowiązywania, lokalizacja na mapie.
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje obligatoryjny zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba: Koło Łowieckie „Knieja” oraz Koło Łowieckie „Jeleń”.
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres szklarska@wroclaw.lasy.gov.pl, nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: szklarska@wroclaw.lasy.gov.pl, joanna.gorska@wroclaw.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Szklarska Poręba przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów lennych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenów oraz po rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety przeznaczonej dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, dostępnej pod adresem:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl\