Lista aktualności Lista aktualności

Rocznicowe dęby

Relacja z posadzenia przez społeczność Szklarskiej Poręby 3 rocznicowych dębów w ramach akcji: „100 Dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”

8 czerwca 2018 r. w Szklarskie Porębie, z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, w ramach akcji „100 Dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” zostały posadzone trzy dęby. Każde z trzydziestu trzech dolnośląskich nadleśnictw w 2018 roku posadzi uroczyście trzy dęby rocznicowe, a jeden setny dąb zostanie posadzony przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu – po to by upamiętnić trud i determinację naszej Ojczyzny, która po wielu latach zaborów odzyskała swoją wolność.

Inicjatywa ta nawiązuje do spontanicznego sadzenia dębów niepodległości, jakie miało miejsce w latach 1918 - 1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach i wsiach głównie dęby – symbolizujące siłę i długowieczność. Warto wspomnieć również poprzednie dziesięciolecie, kiedy to w 2006 roku leśnicy wraz ze mieszkańcami Szklarskiej Poręby posadzili Dąb Papieski, poświęcony przez Papieża Jana Pawła II, który rośnie przy kościele pod wezwaniem Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie.

W słoneczne południe zebraliśmy się tłumnie przy Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego sąsiadującym z siedzibą nadleśnictwa, by uczestniczyć w uroczystościach upamiętnienia odzyskania niepodległości. Na uroczystość przybyli znakomici zaproszeni goście, dzieci i młodzież z pobliskich przedszkoli i szkół, a także emerytowani i obecni pracownicy Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Wszystkich zgromadzonych przywitał Nadleśniczy Pan Jerzy Majdan, a Ks. Paweł Jagusz poświęcił sadzonki dębów.

Następnie przeszliśmy wspólnie na teren nadleśnictwa, gdzie wysłuchaliśmy przemówień: Pana Nadleśniczego oraz Burmistrza Szklarskiej Poręby Pana Mirosława Grafa. Pan Nadleśniczy podkreślił wzniosłość obchodów i znaczenie symbolicznego gestu jakim jest wspólne posadzenie dębów, a Pan Burmistrz wyznał, że bardzo cieszy się z takich żywych lekcji historii i patriotyzmu dla dzieci i młodzieży, które czynnie uczestniczą w tym wydarzeniu.

Braliśmy udział także w akademii, przygotowanej przez dzieci i młodzież. Młodzi pięknie przedstawili wiersze i  pieśni o tematyce patriotycznej, a także rymowane wiersze na cześć dębów, które zachwycają ludzi i przynoszą im wiele profitów od lat.

Przed posadzeniem drzewek, dokonaliśmy uroczystej odsłony tablicy poświęconej pamięci leśników z Nadleśnictwa Szklarska Poręba, którzy już odeszli. Wierzymy, że dzięki niej pamięć o zmarłych będzie w naszych sercach i umysłach ciągle żywa. „Oby było jak najmniej nazwisk na tej tablicy” – życzył obecnym leśnikom Burmistrz Szklarskiej Poręby Pan Mirosław Graf.

Dęby zostały posadzone, na przylegających do siebie gruntach należących do: Skarbu Państwa - tuż przy siedzibie nadleśnictwa, Gminy Szklarska Poręba - w miejskim parku oraz Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego – na terenie zielonym przy Kościele.

Miejmy nadzieję, że rocznicowe dęby staną się w przyszłości okazałymi drzewami, które jak najczęściej przypominać nam i będą o historii naszej Ojczyzny oraz obchodach setnej rocznicy Odzyskania przez Państwo Polskie Niepodległości.