Lista aktualności Lista aktualności

PREMIERA FILMU "LORET-LEŚNIK Z CHARAKTEREM"

PREMIERA FILMU "LORET-LEŚNIK Z CHARAKTEREM"

Michał Maj, Nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba, uczestniczył w premierze filmu o pierwszym Dyrektorze Lasów Państwowych -"Loret-leśnik z charakterem". Wydarzenie miało miejsce 24 lipca w kinie "Luna" w Warszawie. W rolę Adama Loreta wciela się Lesław Żurek.

Adam Loret jest znaną i cenioną postacią dla leśników. Od 1934 r. jako naczelny dyrektor stworzył i uporządkował strukturę Lasów Państwowych oraz dokonał inwentaryzacji zasobów leśnych. Utworzył placówkę badań leśnych - Instytut Badawczy Lasów Państwowych oraz powołał pierwsze parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Zapraszamy do zapoznania się z zwiastunem filmu  https://www.youtube.com/watch?v=5wmNyJssc8QPraktycznie do chwili obecnej okoliczności śmierci Adama Loreta są nieznane. Jedną z wersji jest, że 15 września 1939 r. wraz ze swoimi współpracownikami został ewakuowany z Warszawy. 17 września został aresztowany przez oddział wojsk radzieckich we wsi Naliboki, a następnie przetransportowany do Nowogródka. Po przesłuchaniu trafił do więzienia NKWD w Mińsku. Dużo wskazuje na to, iż padł ofiarą zbiorowej zagłady więźniów w Mińsku w 1941 r.

Film został zrealizowany, w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych.