Asset Publisher Asset Publisher

Wyprawa do lasu

Jak się ubrać na wycieczkę do lasu? Co spakować do plecaka? Po co nam gwizdek w lesie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Zbyt często dopiero gdy znajdziemy się w sytuacji kryzysowej dowiadujemy się, o czym zapomnieliśmy. Dlatego też przypominamy, co warto zabrać ze sobą do lasu, gdzie ciężko o szybką pomoc z zewnątrz.

Podstawową sprawą jest odpowiedni ubiór. Jeśli wybieramy się na wycieczkę do lasu latem założenie sandałów jest, ze względu na wysoką temperaturę, bardzo kuszące. Jednak stanowczo odradzamy! Las (na szczęście) nie jest wyłożony asfaltem - nietrudno o potknięcie i zwichnięcie kostki. Możemy się przed tym uchronić, zakładając wysokie obuwie na grubej podeszwie oraz wygodne, grube skarpety. Upał może do tego zniechęcać, jednak w lesie, wśród cieni drzew nie będzie aż tak gorąco, a bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nie zapominajmy także o zabezpieczeniu się przed nadmiernym nasłonecznieniem, zwłaszcza przy całodziennych wyprawach. Letni kapelusz uchroni nas przed udarem słonecznym, a krem z filtrem - przed oparzeniami.

Warto użyć środka przeciw kleszczom, jednak, z repelentem czy bez, zawsze po powrocie z lasu należy wziąć ciepły prysznic, który zmyje z naszego ciała kleszcze, które nie zdążyły się wczepić, a następnie dokładnie obejrzeć swoje ciało i usunąć ewentualne kleszcze.

Gdy za oknem deszcz lub mróz koniecznie załóżmy przeciwdeszczową kurtkę. Przemoczony organizm dużo szybciej ulega wychłodzeniu. Konieczne są też czapka i rękawiczki, także by uchronić nas przed szybką utratą ciepła.

O tym, że konieczne jest spakowanie jedzenia i picia wszyscy doskonale wiemy. Warto zabrać też apteczkę z kilkoma plastrami, wodą utlenioną, bandażem, w razie gdybyśmy zostali zranieni choćby przez suchą gałąź. Zabierzmy naładowany telefon komórkowy i najlepiej, awaryjnie, power bank, tak by zawsze mieć możliwość wezwania pomocy np. w przypadku ukąszenia żmii. Wtedy już tylko brak zasięgu może nam przeszkodzić, ale na to też mamy radę - gwizdek. Mały, lekki, a może nam bardzo pomóc, gdy znajdziemy się w naprawdę kryzysowej sytuacji.

Nie zapomnijmy także o worku na śmieci - nie chcemy nieść w plecaku "pachnącej" puszki po rybie, ale w lesie też nie możemy jej zostawić. Nie chcemy przecież zanieczyszczać środowiska, ani doprowadzić do śmierci owadów czy drobnych zwierząt, które mogą się zranić czy utknąć w opakowaniu (np. w butelce). Zabierzmy swoje odpady. Worek pomoże nam utrzymać plecak w czystości.

Z grafiki poniżej dowiecie się, co jeszcze warto spakować na wycieczkę do lasu. Do zobaczenia na leśnych ścieżkach!