Lista aktualności Lista aktualności

Zmarł Jerzy Sapiela, Sekretarz Nadleśnictwa Szklarska Poręba

Z przykrością informujemy o śmierci naszego przyjaciela Jerzego Sapieli.

Jerzy Sapiela urodził się 19 czerwca 1956 r. w Szklarskiej Porębie. W Zespole Szkół Budowlanych im. Marcelego Nowotki w Jeleniej Górze zdobył wykształcenie techniczne budowlane. Ukończywszy szkołę w roku 1976, podjął pracę w karkonoskim oddziale Centralnego Ośrodka Sportu jako starszy majster budowy. W 1978 roku poszedł na swój pierwszy trening aikido, które z czasem stało się jego drugim życiem. W latach 1979-1980 odbył zasadniczą służbę wojskową. W kwietniu 1983 roku został zatrudniony w Nadleśnictwie Szklarska Poręba, gdzie objął stanowisko mistrza budowy, które zajmował do listopada 1984 roku. Kolejne 7,5 roku swojego życia pełnił funkcję kierownika działu usługowo-eksploatacyjnego w Centralnym Ośrodku Sportu, a następnie kierownika oddziału gospodarki lokalowej w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Wraz z nastaniem lipca 1992 roku Jerzy na stałe powrócił do Nadleśnictwa Szklarska Poręba, początkowo na stanowisku kierownika grupy remontowo-budowlanej. Po 16 miesiącach pracy został awansowany na specjalistę ds. budowlano-administracyjnych. Od stycznia 1995 roku, przez kolejne 26 lat, obejmował stanowisko sekretarza, a od 27 lipca 2020 roku – sekretarza w Służbie Leśnej.

Jerzy Sapiela przepracował w naszym nadleśnictwie ponad 30 lat. Był człowiekiem sumiennym, obowiązkowym, wkładającym całe serce w to, co robił. Niejednokrotnie był nagradzany za ponadprzeciętne zaangażowanie w działanie oraz inicjatywę, często wykraczającą poza zakres jego obowiązków. Zrealizował liczne inwestycje budowy dróg, leśnych osad i obiektów retencyjnych. Remontował i budował urządzenia służące turystyce i gospodarce leśnej.

Od 1997 roku, przez 25 edycji, współorganizował Bieg Leśników, nadając mu niepowtarzalny klimat. Zmieniali się nadleśniczowie, zmieniała się kadra, a wkład Jerzego w to ogólnopolskie wydarzenie pozostawał niezmienny. Sukces Biegu Leśników jest jego zasługą i sukcesem.

Poza rodziną i pracą żył pasją – aikido.  Był wiceprezesem Polskiej Federacji Aikido. Miał ogromny wpływ na rozwój tej sztuki walki w Polsce. W 2019 roku Jerzy Sapiela otrzymał od Ministra Spraw Zagranicznych Japonii Pana Kono Taro dyplom uznania w podziękowaniu za zaangażowanie i liczne sukcesy na rzecz stosunków polsko – japońskich. Przy tej okazji Miasto Szklarska Poręba nadało mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba” za aktywizację młodzieży oraz budowanie pozytywnego wizerunku miasta.

Jurek był postacią nietuzinkową. Jego niesłabnące zaangażowanie we wszelkie dziedziny życia każdego dnia uczyło nas jak czerpać z życia garściami. Jesteśmy wdzięczni, że mieliśmy przyjemność pracować z tak inspirującym człowiekiem.

Jerzy Sapiela odszedł 5 kwietnia 2021 r.

Pokój jego duszy.