Lista aktualności Lista aktualności

Tak było na Babim Lecie w górach!

Na koniec wakacji Nadleśnictwo Szklarska Poręba zorganizowało imprezę edukacyjną na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie.

Nadleśnictwo Szklarska Poręba przygotowało 4 namioty. Na pierwszym stoisku można było zapoznać się z rolą zapylaczy w przyrodzie. Uczestnicy mogli poobserwować pszczoły w ramce wyjętej z ula, poznać pszczele pożytki, poznać gatunki roślin miododajnych, a także pokolorować rysunki roślin przyjaznych zapylaczom.

Drugie stoisko nadleśnictwa poświęcone było tematowi drewna. Uczestnicy mogli obejrzeć przygotowaną ksylotekę – zestaw desek wykonanych z 27 gatunków drzew występujących w Polsce, poznając unikatowe właściwości każdego z nich od koloru po gęstość, oraz wziąć udział w konkursie rozpoznawania drewna.  Poza właściwościami drewna zaprezentowana została także szeroka gama jego zastosowania. Dzieci i dorośli mogli zobaczyć w jak wielu aspektach codziennego życia wykorzystujemy drewno i jak kluczową rolę ono odgrywa. Dodatkowo przedstawiliśmy kilka produktów z drewna egzotycznego jak bambus, drewno tekowe czy mango, aby uzmysłowić różnice między nimi, a drewnem naszych rodzimych gatunków.

Tuż obok rozłożona została ścieżka zmysłów, na której dzieci, a także chętni dorośli, mogli przejść gołą stopą po takich materiałach jak kamienie, gałęzie świerka i drzew liściastych, siano, piasek czy szyszki i doświadczyć ich zmysłem dotyku. Na końcu ścieżki na uczestników czekało Leśne Koło Fortuny, gdzie po wylosowaniu kategorii odpowiadali na pytania dotyczące gospodarki leśnej, lasu czy ochrony przyrody i zdobywali nagrody.

Przy ostatnim, choć nie mniej ważnym, namiocie można było poznać narzędzia pracy leśników, zobaczyć na czym polega odbiór drewna, dowiedzieć się czym jest klupa, lubryka i inne niecodzienne przedmioty, a także zaczerpnąć wiedzy o zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Szklarska Poręba wprost od pracowników terenowych. Obok rozstawiona została wystawa nt. historii terenów naszego nadleśnictwa i prowadzonej na nich gospodarki leśnej w kontekście wydarzeń regionalnych czy ogólnokrajowych. Można było poznać historię hutnictwa w Szklarskiej Porębie i sposób, w jaki wpływało na okoliczne lasy, a także zapoznać się z bliższą historią, jak klęska ekologiczna z lat 80., która dotknęła Sudety Zachodnie. Prezentacja rysu historycznego miała na celu uwypuklenie roli leśników w odbudowie drzewostanów, przez które dziś turyści mogą wędrować górskimi szlakami, a także zwrócić uwagę na specyfikę trudnej pracy w górskich lasach. Dodatkowo przy stole znajdował się leśny kącik gier, gdzie można było pograć w warcaby i inne gry.

Jako współorganizatorów festynu zaprosiliśmy okoliczne koła łowieckie. Przygotowały one stoisko, na którym można było poznać gatunki inwazyjne zwierząt spotykane na naszym terenie, a także zobaczyć i dotknąć sukni różnych gatunków zwierząt występujących w lasach nadleśnictwa. Koła łowieckie przygotowały również poczęstunek w postaci chleba z domowym smalcem oraz gulaszu z dzika.

Obok namiotów edukacyjnych pojawili się zaproszeni przez nas lokalni pszczelarze i rzemieślnicy pracujący m. in. w drewnie, jak modelarze, producenci biżuterii etnicznej czy mebli i artykułów dekoracyjnych.

Bardzo nas cieszy duże zainteresowanie wydarzeniem, a przede wszystkim ciekawość uczestników, z którymi mieliśmy przyjemność rozmawiać. Dziękujemy i, mamy nadzieję, do zobaczenia!

Darz Bór!