Asset Publisher Asset Publisher

Wielki Dzień Pszczół

W niedzielę na Skwerze Radiowej Trójki przeprowadziliśmy warsztaty z tworzenia hoteli dla owadów!

W niedzielę 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. To święto ma na celu przypomnienie, jak ważną rolę odgrywają w przyrodzie oraz w życiu człowieka pszczołowate. Czy wiesz, że ponad 90% zapyleń dokonywanych przez owady zawdzięczamy pszczołom? Należy o tym pamiętać i robić co w naszej mocy, by im pomóc.

W niedzielę mieliśmy przyjemność zorganizować dla Was Wielki Dzień Pszczół w Szklarskiej Porębie. Na stanowisku wystawowym mogliście obejrzeć pszczoły w specjalnie przystosowanej gablocie, dowiadując się, jak wygląda ul w środku.

Dowiedzieliście się także, jakie produkty, poza miodem, zawdzięczamy pszczołowatym. Obok stała wystawa roślin miododajnych i tematyczne artykuły, które, mamy nadzieję, zachęciły Was do stworzenia ogrodu przyjaznego pszczołom.

Tuż obok odbyły się warsztaty z budowy hoteli dla owadów. W przygotowanych przez nas skrzynkach układaliście warstwy bambusa, patyków, słomy, siana i szyszek, by przygotować warunki dla różnych owadów odwiedzających Wasze ogrody.

Następnie, po zabezpieczeniu hoteli siatką, dzieci z zapałem zabietały się do kolorowania domków. A w międzyczasie zgłaszały się do nas na malowanie buziek w pszczółki!

Po zakończeniu części poświęconej hotelom, dzieci nadal znajdywały u nas zajęcie - każdy mógł stworzyć swoją pszczołę z udostępnionych materiałów technicznych.

Niezmiernie nas cieszy Wasze zaangażowanie w pszczele sprawy! Zarówno stoisko wystawowe jak i warsztatowe, przez całe popołudnie cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem.

Pamiętajmy o pszczołach. W skrajnych przypadkach, gdy pszczół brakuje, istnieje zawód polegający na tym, że ludzie chodzą z pędzelkami i ręcznie zapylają kwiaty. Mamy ten komfort, że u nas pszczołowatych jeszcze nie brakuje. Chcesz im pomóc przetrwać?

Posadź rośliny miododajne, stwórz łąkę kwietną, powieś w swoim ogrodzie hotel dla owadów zrobiony ze starej szuflady czy resztek paneli... Nie są to działania wymagające dużego zaangażowania, czy nakładów - wystarczy chcieć, a uwierz - warto!