Asset Publisher
Trwają prace na terenach dotkniętych huraganem
Artykuł przedstawia kolejne etapy prac uprzątających szkody po silnej wichurze.
Z encyklopedii leśnej: Wywrot - drzewo wywrócone, z całkowicie lub częściowo odsłoniętym systemem korzeniowym. Złom - stojące drzewo zodpadniętym, zwisającym lub opierającym się na ziemi złamanym wierzchołkiem. (źródło: https://www.encyklopedialesna.pl)
*** Aktualizacja: Nadleśnictwo Szklarska Poręba informuję o odwołaniu okresowego zakazu wstępu do lasu na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba, który został wprowadzony 30.10.2018 r. - Decyzja 10/2019 z 27.05.2019 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Szklarska Poręba w sprawie odwolania okresowego zakazu wstępu do lasu ***
Wichura, która w nocy z 29 na 30 października 2018 roku, przeszła przez Kotlinę Jeleniogórską, spowodowała poważne straty w drzewostanie. Silny, porywisty wiatr uszkodził tysiące drzew w lasach Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Drzewa zostały połamane, niektóre wyrwane z korzeniami. Uszkodzone przez silny wiatr zostały zarówno uprawy, młode jak i dojrzałe drzewostany. Zgodnie z szacunkami powalonych zostało ponad 100 000 drzew! W ciągu jednej nocy została zniszczona taka ilość drzew, której masa drewna odpowiada rocznemu planowi pozyskania surowca na terenie całego Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Największe spustoszenia odnotowano w rejonie Piechowic, Górzyńca, Chromca i Antoniowa.
W związku z zaistniałą sytuacją Nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba wprowadził zakaz wstępu do lasów, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi odwiedzających las. Zakaz ten, dla części terenów leśnych obowiązuje nadal. Dzięki podjętym pracom zlikwidowano zagrożenie na większości szlaków turystycznych i dopuszcza się korzystanie z nich.
Z każdym dniem powiększa się obszar, na którym przestają obowiązywać okresowe zakazy wstępu do lasu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Nadleśnictwa Szklarska Poręba w artykule umieszczonym na stałe na pierwszym miejscu aktualności - poniżej bezpośredni link:
Działania zmierzające do całkowitego odwołania okresowego zakazu wstępu do lasu są planowane do końca czerwca 2019 r.
W zniszczonych ubiegłoroczną wichurą lasach prace porządkowe idą pełną parą. Służba leśna oraz pracownicy zakładów usług leśnych w pierwszej kolejności udrażniają drogi leśne i szlaki turystyczne. Następnie przechodzą z pracami porządkowymi w głąb lasu. Pracownicy kontynuują również naprawę zniszczonych przez wichurę grodzeń upraw (przede wszystkim jodłowych).
Pomimo wytężonej pracy, w rezultacie kolejnych huraganowych wiatrów, jakie miały miejsce w ostatnim czasie – natura „dokłada” nam kolejnych powalonych drzew.
W miejsca o dużej koncentracji szkód w drzewostanach zostały skierowane maszyny: harwestery i forwardery będące w zasobach zakładów usług leśnych.
Jednak wywroty i złomy są często zlokalizowane w trudno dostępnym terenie górskim, gdzie brak jest możliwości wprowadzenia maszyn i ich usuwanie odbywa się przede wszystkim z wykorzystaniem pracy pilarzy.
Ważne jest szybkie usunięcie powalonych drzew przede wszystkim ze względu na potencjalne duże zagrożenie pożarowe oraz stwarzanie miejsc rozwoju szkodników wtórnych drzew (np. kornik drukarz i rytownik pospolity). W przypadku pozostawienia wywrotów i złomów w lesie owady te mogą uśmiercić kolejne hektary drzewostanów.
By las znów nabrał pięknego wyglądu konieczne są do wykonania w najbliższych latach nasadzenia. Na klęskowych powierzchniach planuje się posadzenie blisko 400 000 sadzonek głównie: buka, jodły i świerka.