Asset Publisher
STOP pożarom traw!
Nadleśnictwo Szklarska Poręba przyłącza się do corocznej kampanii informacyjnej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych
Z przykrością obserwujemy, że wciąż żywe są mity, jakoby wypalanie trawy na łąkach miało użyźnić gleby, pomóc w pozbyciu się chwastów, jak i zwiększyć plony siana w kolejnym roku. Nie jest to prawdą.
Wypalanie traw niszczy warstwę próchniczą gleby, znacznie obniżając jej żyzność.
W pożarze giną dżdżownice, które użyźniają glebę.
Rośliny, które mogły się rozłożyć i dołożyć swoją cegiełkę do warstwy próchniczej, są trawione przez ogień, przez co tracą swój organiczny charakter.
Ogień trawi nie tylko rośliny, ale też wszelkie owady żyjące na ziemi, w glebie, na roślinach. Całe kolonie mrówek, które są drapieżnikami polującymi także na szkodniki owadzie, wymierają w ogniu. Giną pożyteczne biedronki, które latem pomogłyby nam w walce z mszycami.
Giną drobne, pożyteczne kręgowce, które stają w obliczu płomieni bez możliwości ucieczki - myszy, ryjówki, jeże, krety, ropuchy, żaby, jaszczurki... Płoną gniazda ptaków, które gniazdują na ziemi, często wraz z jajami bądź pisklętami.
Poza aspektem humanitarnym pojawia się także prawny. Wypalanie traw jest nielegalne, o czym stanowi wiele przepisów prawa, wymienionych na grafice poniżej.
Fakty mówią same za siebie - nie warto wypalać traw. Zaniechajmy tych praktyk i zadbajmy o nasze środowisko.